Solarninovinky.cz

Prezident Zeman podepsal novelu zákona o odpadech. Povinnost recyklace panelů začíná platit od července

Prezident Miloš Zeman minulý týde podepsal novelu zákona o odpadech, kterou předtím kvůli chybě zákonodárců vetoval. Hrad o tom informoval na svém webu

title=


Hlava státu zákon původně vetovala, protože kvůli chybě obsahovala pozměňovací návrh poslance ODS Františka Sivery, který poslanci neschválili. Vláda pak novelu v květnu Sněmovně předložila znovu. Ta ji schválila ve zrychleném režimu, pro se poté vyjádřil i Senát.

Novela má především umožnit, aby poplatky na likvidaci autovraků bylo možné až do konce příštího roku používat na projekty v rámci programu Zelená úsporám na zateplování budov. Tento návrh sám o sobě nemá souvislost s fotovoltaikou, řekl před květnovým hlasováním ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) s tím, že zákon upravuje zejména administrativní náročnost v odpadovém hospodářství. 

Chalupa svůj návrh zdůvodnil potřebou dočerpat finanční prostředky na snížení deficitu programu Zelená úsporám. Využito má být takto podle ministra 1,5 miliardy korun. Poplatky na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků by měly jen k tomuto účelu sloužit až do roku 2015.

Prezidentem podepsaná novela nemá žádný vliv na povinnost majitelů fotovoltaických elektráren postavených do konce roku 2012 se v souladu se zákonem registrovat k recyklaci solárních panelů. Povinnost registrace a následné platby poplatku mají všichni provozovatelé fotovoltaických elektráren bez ohledu na jejich instalovaný výkon, datum připojení či umístění elektrárny.

Provozovatelé solárních elektráren se musí u kolektivních systémů registrovat do 30. června. Od příštího roku pak průběžnými platbami vytvoří finanční rezervu tak, aby nejpozději v roce 2019 měli u kolektivních systémů dostatek prostředků pro pokrytí nákladů recyklačního procesu.

Datum: 1.12.2014 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz