Solarninovinky.cz

Čínský premiér před návštěvou Německa kritizoval EU za antidumpingové a antisubvenční vyšetřování importu solárních panelů

Čína kategoricky odmítá antidumpingové a antisubvenční vyšetřování Evropské unie na dovoz čínských fotovoltaických produktů a bezdrátových komunikačních zařízení. V Zurichu to včera při obědě s osobnostmi ze světa švýcarské ekonomiky a financí uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang. Podle agentury Nová Čína v této souvislosti varoval, že to poškodí obě strany.

title=


Takový postup podle čínského premiéra poškodí vlastní zájmy evropských klientů a spotřebitelů. Různé země světa by měly usilovat o udržení stabilního a otevřeného mezinárodního obchodního prostředí a v otázce ochranných opatření jednat rozvážně. Čína je rozhodně pro urovnání obchodních sporů cestou dialogu a konzultací. 

Li ve Švýcarsku, odkud v sobotu přiletěl do německé metropole Berlína, podle čínské agentury prohlásil, že tento postup poškodí evropské spotřebitele a může vést k protekcionismu v obchodě.

Evropská komise v první polovině května navrhla zavést antidumpingová cla na dovoz solárních panelů z Číny v průměrné výši 47 procent. Reagovala tak na stížnosti evropských firem, že Peking se dumpingovými cenami snaží zlikvidovat evropskou produkci a zcela v Evropě ovládnout trh.

O týden později komise oznámila, že je připravena vyšetřovat možné protitržní praktiky čínských výrobců zařízení pro telekomunikační sítě. Jde konkrétně o možný dumping a subvence.

Případy těchto dvou produktů zasáhnou čínský průmysl, obchod a pracovní místa, ale poškodí také důležité zájmy evropských uživatelů a spotřebitelů, řekl prý Li v Curychu. Vyjadřujeme zásadní nesouhlas, dodal.

Jaká protiopatření by Penking mohl přijmout, neupřesnil. Nicméně bezprostředně po návrhu Evropské komise zavést antidumpingová cla na solární panely, Čína oznámila, že začala vyšetřovat podmínky dovozu některých druhů ocelových trubek z EU, Japonska a USA.

V rámci své první zahraniční cesty ve funkci má Li Kche-čchiang na programu i návštěvu Německa. Dnes odpoledne se setká s kancléřkou Angelou Merkelovou a poté i s prezidentem Joachimem Gauckem. Očekává se, že jednání se zaměří především na ekonomické otázky, mimo jiné i na možnosti snížení obchodního napětí mezi EU a Čínou.

Německo je jednoznačně největším obchodním partnerem Číny z evropských zemí. Čínský trh je významným odbytištěm pro německý automobilový průmysl a obráběcí stroje. Podle německých oficiálních statistik obchodní výměna těchto dvou zemí loni dosáhla 144 miliard eur (3,7 bilonu korun). 

Datum: 15.7.2014 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz