Solarninovinky.cz

Solární letoun Solar Impulse je za polovinou trasy napříč USA

Švýcarský solární letoun Solar Impulse má za sebou třetí z pěti etap přeletu Spojených států. V úterý ráno přistál experimentální stroj na letišti v St Louis, kam doletěl z Dallasu po 21 hodinách.

title=

Konečnou destinací výpravy dvou švýcarských pilotů a konstruktérů bude v červenci New York. 

Tým Solar Impulse na svých internetových stránkách uvedl, že vzdálenost 1040 kilometrů stroj poháněný sluneční energií letěl průměrnou rychlostí asi 49 kilometrů za hodinu. Většinu trasy se přitom letadlo pohybovalo pod vysokými mraky.

Rychlost byla tentokrát výrazně nižší než při minulé etapě, vedoucí z Phoenixu do Dallasu. V květnu stroj překonal 1541 kilometrů vzdálenosti mezi těmito dvěma městy za 18 hodin, čímž dosáhl průměrné rychlosti přes 85 kilometrů za hodinu. Švýcaři tím zároveň překonali rekord ve vzdálenosti, kterou solární letoun urazil.

Letadlo Solar Impulse vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Dnešní etapu pilotoval Picard, který s letadlem po přistání zamířil do provizorního hangáru, jejž na letišti vybudoval jejich tým. Původně plánované přístřeší pro letadlo totiž zničily bouře, které centrální část Spojených států v posledních týdnech sužují.

Lehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí do sta kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábějí fotovoltaické články umístěné na dlouhém křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik, co malé auto.
Přelet Ameriky, který piloti zahájili začátkem května v San Francisku, má být pro dvojici průkopníků testem před jejich plánovaným obletem celé Země. Ten by se měl uskutečnit v roce 2015. Jedním z cílů jejich snažení je upozornit na možnosti obnovitelných zdrojů energie. 

Datum: 4.1.2014 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz