Solarninovinky.cz

Švýcarský solární letoun vytvořil nový rekord v doletu

Dallas (USA) – Švýcarský solární letoun Solar Impulse dosáhl nového rekordu v překonané vzdálenosti. Ve středu večer úspěšně přistál v texaském Dallasu v rámci druhé etapy dlouhého přeletu Spojených států. Zahájil jej počátkem května v San Francisku v Kalifornii.

title=

Při nynějším letu z Phoenixu v americkém státě Arizona uletěl 1541 kilometrů za 18 hodin.
Experimentální letadlo s alternativním pohonem má v plánu přeletět území USA od západu na východ celkem v pěti etapách. Z Dallasu má letět do St. Louis a Washingtonu, přelet by měl skončit v červenci v New Yorku. Každý let má trvat nejdéle 20 hodin a v každém etapovém městě chce posádka s letounem zůstat deset dní.

Letoun vyvinuli Bertrand Piccard a André Borschberg, kteří se po jednotlivých etapách v řízení jednomístného stroje střídají. Přelet Ameriky má být pro dvojici průkopníků jakýmsi testem před jejich plánovaným obletem celé Země, který by se měl uskutečnit v roce 2015.

Loni v létě letadlo Solar Impulse po etapách úspěšně absolvovalo cestu ze Švýcarska do Maroka a zpět.

Křehký letoun z uhlíkových vláken létá rychlostí zhruba 70 kilometrů za hodinu. Stroj pohánějí elektromotory, pro něž energii vyrábí fotovoltaické články umístěné na rozměrném křídle. Letadlo má rozpětí více než 60 metrů a váží kolem 1600 kilogramů včetně pilota, tedy asi tolik jako malé auto.

Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu byl představen v roce 2010. Podle jeho tvůrců letoun nikdy nenahradí letadla na pohonné hmoty. Cílem je ukázat potenciál sluneční energie. 

Datum: 8.12.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz