Solarninovinky.cz

EU uvalila cla na dovoz skla pro solární panely z Číny

Evropská unie uvalila vysoká cla na dovoz skla používaná pro výrobu solárních panelů z Číny. Podle dnešního prohlášení Evropské komise výrobci z Číny vyvážejí své výrobky za nepoctivě nízkou cenu, která ohrožuje evropské výrobce.

title=


Cla se budou pohybovat v rozmezí od 17,1 po 42,1 procenta. Platit začnou ve čtvrtek. Opatření je provizorní. Závěrečné rozhodnutí, se kterým musí souhlasit všech 28 členů EU, má padnout do 27. května.

Hodnota trhu se sklem pro solární panely v EU je menší než 200 milionů eur (5,5 miliardy Kč). Činí tak jen zlomek celkového vývozu z Číny do EU, který loni dosáhl 290 miliard eur (osm bilionů Kč).

Stížnost by mohla zvýšit napětí mezi EU a Čínou. Obě strany letos urovnaly spor kvůli údajným dumpingovým subvencím na vývoz solárních panelů a komponent z Číny, jehož hodnota v roce 2011 činila 21 miliard eur. EK původně navrhovala v tomto případě vysoká cla, kvůli opozici většiny členských zemí však ustoupila a umožnila určitý objem dovozu za pevně stanovenou cenu.

Vyšetřování dovozu skla pro solární panely přišlo po stížnosti od EU ProSun Glass, skupiny producentů v čele s německou společnosti GMB, která je jedničkou na trhu v Evropě, napsala agentura Reuters.


 Portál
Solárnínovinky.cz  využívá zpravodajství
z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či
další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv
způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Datum: 29.11.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz