Solarninovinky.cz

Zlořečená fotovoltaika

Fotovoltaika sama o sobě je v pořádku, ale v Česku je zlořečená. Jak a kdy se vlastně fotovoltaika stala zlořečenou?

title=


Návrh zákona vypracovala sociálně demokratická vláda už v roce 2003. Zelení tehdy nebyli ani ve vládě ani v parlamentu, přesto je tento návrh podsouván jim. Tuto normu však parlament schválil až v roce 2005 (stále ještě bez Zelených) v notně pozměněně podobě, zejména ve vztahu k Energetickému regulačnímu úřadu. Zákon tehdy odhlasovali poslanci vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) spolu s KSČM. 

Tehdy někteří odpůrci fotovoltaiky a alternativních zdrojů energie zjistili, že se neubrání (mimo jiné v souvislosti s naším členstvím v EU) rozvoji solární energie, a tak se rozhodli, že ji nechají rozdrtit její vlastní silou. A že ji také trochu vytunelují a tím zprofanují. A to se jim bohužel povedlo. Kromě toho časem rozehráli ještě jinou českou disciplínu: hledání a pranýřovaní viníka. Pokud možno falešného. Tím se stali Zelení.

Až nyní se ukazuje, jak to vlastně probíhalo. Nejprve se do zákona vtělilo několik úprav, které znemožnily státu reagovat na změny, které byly za dveřmi (především pokles cen solárních panelů), dále se zloboval Energetický regulační úřad, aby nastavil vysoké ceny a pak se začalo stavět. Všude, kde to šlo i kde to nešlo. 

V zásadě dobrá myšlenka zvýšení energetické soběstačnosti se postavila na hlavu. Prosazovaní výstavby ve zcela nesmyslných lokalitách vedlo nutně k očekávanému výsledku : vzbuzení odporu veřejnosti k obnovitelným zdrojům energie. Trochu se nepovedla poslední fáze, když se ukázalo, že peníze ze spotřebitelů ani tak netahali Zelení a jejich pomahači, ale zkorumpovaní úředníci, přesto se odpor proti fotovoltaice podařilo zasít dost hluboko.

 K definitivnímu zlořečení solární energie však došlo během vlády Petra Nečase. Tehdy polostátní energetický kolos ČEZ nakoupil od neprůhledných společností solární parky za přemrštěné ceny. Peníze zmizely v daňových rájích. Ministr průmyslu a obchodu Kuba pak navrhl, kvůli ochraně cen za elektřinu zrušit podporu pro nové obnovitelné zdroje. Dokonáno jest! Solární elektřina je zlořečena a nyní je třeba zahájit její obřadné vymítání.

Autor: Mojmír Vlašín
 
Článek byl publikován původně na blogu autora na idnes.cz se svolením autora

Datum: 26.9.2013 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz