Solarninovinky.cz

Konec cla: Dovoz čínských panelů bude omezen minimální cenou a kvótou

Podle agentury Reuters se dnes Evropská unie (EU) a Čína dohodly a zažehnaly hrozbu eskalace obchodní války. Dohodly se na minimální ceně pro dovoz čínských solárních panelů do Evropy. Čínské firmy tak nebudou od srpna platit vysoká antidumpingová cla, neboť obě strany se dohodly na minimální ceně a kvótě pro čínský dovoz. 

title=


Evropská komise a Čína v sobotu vyřešily spor o dovoz levných čínských solárních panelů do Evropy. Po šesti týdnech jednání se obě strany dohodly na minimální ceně pro čínský dovoz. Ta by měla zůstat zhruba na úrovni nynějších cen. Dovozci čínských panelů tak nebudou muset od srpna platit vysoká antidumpingová cla, jak Brusel minulý měsíc stanovil.

Nalezli jsme přátelské řešení, oznámil po telefonickém sjednání dohody evropský komisař pro obchod Karel De Gucht. Jsem spokojen s cenovou nabídkou, kterou předložili čínští vývozci solárních panelů, dodal.Čínské ministerstvo obchodu popisuje dohodu jako pozitivní a vysoce konstruktivní výsledek.

Evropská unie zatím ve svém prohlášení neuvedla detaily podmínek této dohody s Čínou. Nicméně, diplomatický zdroje z EU agentuře Reuters sdělily, že nynější dohodnutá minimální cena činí 0,56 eura za jeden watt výkonu, což se blíží stávající ceně čínských solárních panelů na promptním trhu v Evropě, která poskytuje pvXchange.com (níže v tabulce):

title=


Podle dostupných informací bude rovněž uvalen limit na dovoz čínských panelů do EU. Má činit cca 50 procent z loňské instalované kapacity ve výši 15 GW. To znamená, že dovoz čínských panelů bude omezen bez cla na úrovni cca 7 GW ročně. V rámci této kvóty nebude čínský dovoz podroben dodatečným clům. Tato dohoda má údajně platiti do konce roku 2015.

Spor o cla na dovoz solárních panelů byl největším obchodním sporem mezi EU a Čínou, hrozilo dokonce, že přeroste v obchodní válku.

Hrozba další pří

Evropská fotovoltaická iniciativa výrobců solárních panelů ProSun, která příslušnou stížnost podala u Evropské komise, toto rozhodnutí rozhodně zamítla. Podle ProSun je navrhovaná minimální cena 0,56 eura za watt pro dovoz čínských panelů stále dumping. V minulosti Čína a podle EK prodávala panely i po 0,38 eura za watt.

ProSun údajně hodlá celou záležitost předložit k posouzení k Evropskému soudu pro spravedlnost v Lucembursku. 

Evropská komise letos v březnu vyhověla stížnostem evropských výrobců solárních zařízení, kteří obvinili Čínu z prodeje panelů v Evropě pod výrobními náklady. Loni hodnota čínských panelů dovezených do EU dosáhla zhruba 21 miliard eur (asi 544 miliard korun).

Evropská unie, největší solární trh na světě, se na počátku června rozhodla uvalit sankční cla na dovoz čínských solárních panelů v počáteční výši 11,8 procenta. Pokud by se Brusel a Peking na řešení sporu do dvou měsíců nedohodly, clo by se od 6. srpna zvýšilo v průměru až na 47,6 procenta. Čína, která je největším výrobcem solárních panelů na světě, v reakci na to zahájila vyšetřování dovozu vín z EU na čínský trh.

Ve sporu o solární panely však obě strany věděly, že v sázce je mnohem více. EU je pro Čínu největším obchodním partnerem a Čína je pro EU v obchodě druhá za USA. Čínský vývoz do EU loni dosáhl 290 miliard eur a vývoz z EU do Číny 144 miliard eur. Většina evropských vlád včetně německé se proti kroku Bruselu postavila a donutila Evropskou komisi přistoupit na kompromis.

Datum: 20.12.2014 | Rubrika: Solarninovinky.cz

Zdroj: Solarninovinky.cz

O webu

Na našich webových stránkách naleznete nejrůznější informace věnované získávání ekologické energie z fotovoltaických elektráren. Sluneční energie je obnovitelným zdrojem, nezatěžuje životní prostředí a dá se využívat celoročně. Na stránkách najdete rozdíly mezi rezidenčními instalacemi a průmyslovými instalacemi, prozradíme vám co jsou to ostrovní systémy a kam všude se solární panely dají umístit.